A vonalkód típusai, jellemzői és felhasználási területei

A vonalkód típusai, jellemzői és felhasználási területei

A vonalkód típusai, jellemzői és felhasználási területei

A vonalkódok egy olyan technológiát jelentenek, melyek lehetővé teszik adatok rögzítését és átvitelét fekete és fehér vonalak formájában. A vonalkódokat széles körben használják a vállalatok és a kereskedelmi szervezetek. Elsődlegesen termékek azonosítására, nyomon követésére és raktározására használjuk.

A vonalkódok beolvasása

A kinyomtatott vagy gravírozott vonalkódokat általában olyan eszközökkel olvassuk be, mint például vonalkód olvasók, adatgyűjtők. Az ilyen készülékek vezetékes vagy vezeték nélküli kivitelben vásárolhatjuk meg. Az adatgyűjtők vagy mobil számítógépek saját opercáiós rendszert futtatnak és beépített vonalkód leolvasó modulon keresztül történik az adatfeldolgozás. A vonalkód-olvasók optikai érzékelőket használnak a vonalkód beolvasásához, és adatokat küldenek a vonalkód által kódolt információkról a számítógépnek vagy más eszköznek, klienseknek. 

A vonalkód típusok

Az egyik leggyakoribb vonalkód-típus a UPC (Universal Product Code), amelyet az Egyesült Államokban és más országokban használnak árucikkek azonosítására. A UPC vonalkódok egy 12 számjegyből álló számsorozatot tartalmaznak, amelyet a termék gyártója állít ki. A UPC vonalkódokat általában a termék csomagolásán, a címkékön és a nyilvántartásokban használják.

Az EAN (International Article Number) vonalkód is hasonló a UPC vonalkódhoz, de nem csak az Egyesült Államokban, hanem világszerte is használják. Az EAN vonalkódok 13 számjegyből állnak, és többnyire ugyanúgy használják őket, mint a UPC vonalkódokat.

A QR (Quick Response) vonalkódok olyan vonalkódok, amelyeket gyorsan leolvasnak a mobiltelefonok kamerájával. A QR vonalkódok általában négyzet alakúak, és többnyire internetes oldalakra, elérhetőségekre, szövegekre vagy más információkra mutatnak.

Vannak más vonalkód-típusok is, például a Code 39, azaz a négyzetes vonalkód, amelyet gyakran használnak a műszaki dokumentációkban és a raktárkezelésben. A Code 128 vonalkód is hasonló a Code 39-hez, de több információt tud tárolni, így többnyire olyan helyeken használják, ahol több adatot kell rögzíteni.

Felhasználási területei

A vonalkódokat napjainkban számos módon használják a vállalkozásokon belül és a kereskedelmi egységekben. A vonalkódok legjellemzőbb felhasználási területei, például:

  • Áruk azonosítására és nyomon követésére: a vonalkódokat gyakran használják az áruk csomagolásainak címkézésére, hogy azokat könnyebben lehessen azonosítani és nyomon követni a raktározástól kezdve a szállításig.
  • Egészségügyi adatok nyomon követésére: a vonalkódokat gyakran használják a betegek azonosítására és az egészségügyi adatok nyomon követésére, például az orvosi recepteken és a betegiratokon.
  • Fizetési rendszerekben: a vonalkódokat gyakran használják a fizetési rendszerekben, például a bankkártyákon vagy az árukészletekben található QR kódok segítségével.
  • Szállítmányok nyomon követésére: a vonalkódokat gyakran használják a szállítmányok nyomon követésére, például a fuvarlevélen vagy a csomagcímkén található QR kódok segítségével.
  • Múzeumi tárgyak nyomon követésére: a vonalkódokat gyakran használják a múzeumi tárgyak nyomon követésére, hogy megtudjuk, hol voltak korábban kiállítva, és milyen állapotban vannak jelenleg.

A vonalkód rendszer

Olyan rendszer, amely lehetővé teszi információk tárolását és olvasását vonalkódok segítségével. A vonalkód rendszer általában a vonalkódokat használó eszközökből, a vonalkódokat olvasó berendezésekből és a vonalkódokat kezelő szoftverekből áll.

A vonalkód rendszerek lehetővé teszik a nyilvántartások automatizálását és a termékazonosítás gyorsabbá tételét. Például a vonalkódokat használó boltokban a vásárlók termékeinek vonalkódjait olvassák be a pénztárgépek, és az árak automatikusan megjelennek a számlán. A vonalkódokat használó raktárakban a vonalkódokat olvasó berendezések segítségével gyorsabban lehet megtalálni a keresett termékeket, és könnyebben lehet nyomon követni a termékek állomásait a raktározási folyamatban.

Egyedi árajánlatkérés

Minden vállalkozásnak mások az igényei, ezért szakértő kollágink telefonon és E-mail-ben felmérik az igényeit és összeállítják az egyedi árajánlatot, bemutatják a rendszert.

Ingyenes bemutató

Foglaljon Online időpontot vagy egyeztessen egy bemutatóról személyesen, ahol megnézheti testközelből az összes megoldásunkat. Kipróbálhatja az eszközöket és az előre telepített szoftvereket.